Equations of Proportional Relationships

Equations of Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
5.OA.B.3, HSF.LE.A.1, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Caitlin Piperato

Used 20+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store sells 3 pounds of grapes for $3.45. Another grocery store sells 5 pounds of grapes for $5.75. Which equation represents the price of grapes, p, for n number of pounds at either store?
= 5.75n
= 3.45n
= 2.00n
= 1.15n

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which equation represents the relationship between the number of trees and the number of apples produced?
a=(1/13)t
a=(13)t
t=(13)a
t=(28)a

Tags

CCSS.5.OA.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tiffany tutored for 2 hours and earned $75, 6 hours and earned $225, and 10 hours and earned $375.  Which equation represents the relationship between the number of hours tutored and money earned?
y=150k+10
y=675k+18
y=37.5x
y=150x

Tags

CCSS.5.OA.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What equation represents the relationship between the graphed data?
h = 5/5m
h = 6/5m
m = 5/5h
m = 6/5h

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.REI.D.10

CCSS.HSF.IF.B.4

CCSS.HSF.IF.C.7

CCSS.HSF.LE.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tiana set up tables for a dinner party and placed 6 chairs around each table.  If t represents the number of tables Tiana set up, which equation could be used to find c, the number of chairs Tiana used?
c =6t
t = 6c
c = t+6
t = c+6

Tags

CCSS.5.OA.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bananas cost $0.45 per pound. What equation is used to find C, the total

cost of p pounds of bananas?

C = 0.45p

C = p + 0.45

0.45C = p

0.45 + C = p

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSF.BF.A.1

CCSS.HSF.LE.A.1

CCSS.HSF.LE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a grocery store, the price of a watermelon is determined by how many pounds the watermelon weighs. The price of a watermelon that weighs 7.3 pounds is $4.38. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of any watermelon based on the number of pounds, w, the watermelon weighs?

p=0.60w

0.60p=w

0.60+w=p

p=0.60-w

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.SSE.A.1

CCSS.HSF.BF.A.1

CCSS.HSF.LE.A.1

CCSS.HSF.LE.A.2