CC3 Chapter 2 Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+15
Standards-aligned
Kelvin Altemose
Used 22+ times
FREE Resource
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
4.0
20.80
4.2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How many tiles would figure 10 have?
50
100
60
Tags
CCSS.HSF.BF.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Simplify using legal moves.
6 − (3x − 4) + 7x − 11
4x
3x+2
4x-1
Tags
CCSS.7.EE.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
-14w + 8 + 9w - 2
Tags
CCSS.7.EE.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 4 pts
4x2 - 3x + 11 -2x
Tags
CCSS.7.EE.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.A.2C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
2(a - 5) + 2
Tags
CCSS.6.EE.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Distributive Property

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Simplify Expressions with and without Variables

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Simplifying Expressions

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Combining Like Terms and Multiplying Exponents

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Algebra Expressions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Algebra (F)

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Simplifying Expressions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Simplifying Expressions

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade