Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Gli insiemi

Gli insiemi

6th Grade

20 Qs

Real Life Graphs

Real Life Graphs

8th Grade

20 Qs

Pythagorean Theorem Practice

Pythagorean Theorem Practice

7th - 9th Grade

20 Qs

M.1 Word Problems

M.1 Word Problems

7th Grade

20 Qs

Assessment #9 Review

Assessment #9 Review

6th Grade

20 Qs

la percentuale

la percentuale

7th Grade

20 Qs

REGULER MTK SMP - Sesi 1.5

REGULER MTK SMP - Sesi 1.5

6th - 8th Grade

20 Qs

Line Plot

Line Plot

5th Grade - University

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Madeline Quinn

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

How fast is Ernie travelling?

70 miles per hour

55 miles per hour

65 miles per hour

75 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

408 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

102 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?