7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Bangun Datar

Bangun Datar

6th Grade - University

20 Qs

Mathematics 7 (Lesson 3 and 4)

Mathematics 7 (Lesson 3 and 4)

7th Grade

15 Qs

Proporcionalidad y regla de 3 simple directa

Proporcionalidad y regla de 3 simple directa

7th Grade

15 Qs

masa dan waktu tahun 5

masa dan waktu tahun 5

4th - 12th Grade

20 Qs

Números Enteros

Números Enteros

7th - 8th Grade

20 Qs

Enters (Easy)

Enters (Easy)

7th - 12th Grade

16 Qs

Term 2 Test 1 Practice 1819

Term 2 Test 1 Practice 1819

7th Grade

23 Qs

TRIKOTNIK - osnovni pojmi

TRIKOTNIK - osnovni pojmi

7th Grade

20 Qs

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade Unit Rate/Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.1, 6.EE.C.9

+9

Standards-aligned

Created by

Amanda Moss

Used 526+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the constant of Proportionality:

5
2.5
3
1.5

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Nick walks 8 miles in 3 hours, and Braylon walks 16 miles in 6 hours. What is the unit rate per hour?

2.6
2
3
4.6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Media Image

Which graph is non-proportional?

A
B
C
D

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Write the equation for this table.
K=9

y=9
y=9x
y=1/9

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

5 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?