find the unit rates

find the unit rates

6th Grade - Professional Development

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Y7 Humanities T1 revision

Y7 Humanities T1 revision

7th Grade

10 Qs

ukuran data

ukuran data

1st - 12th Grade

10 Qs

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

G9_Unit7_LF

G9_Unit7_LF

9th Grade

10 Qs

Welcome! & Course Expectations

Welcome! & Course Expectations

7th - 8th Grade

13 Qs

Supply-PKT-August-1

Supply-PKT-August-1

Professional Development

15 Qs

Nilai IHF

Nilai IHF

Professional Development

10 Qs

Parabola1

Parabola1

10th Grade

12 Qs

find the unit rates

find the unit rates

Assessment

Quiz

6th Grade - Professional Development

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Jameson M

Used 34+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?

6 mph
216 mph
30 mph
42 mph

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate. 

$1800 per hour
$ 294 per hour
$50 per hour
$5 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.!

27.5 mpg
2.75 mpg
275 mpg
228 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent. 

$0.375
$0.37
$2.67
$0.38

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.

$300 per week
$200 per week
$1200 per week
$602 per week

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.

0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. Find the unit rate. 

420 kb per minute
.00238 kb per minute
1344 kb per minute
28 kb per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?