find the unit rates
Quiz
•
6th Grade - Professional Development
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Jameson M
Used 34+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Procedure Text
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
SAS ENGLISH KELAS XI
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Comparative and Superlative Degree (Informatics Engineering K)
Quiz
•
University
14 questions
Population Ecology
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Past Tense (Regular Verb)
Quiz
•
3rd - 6th Grade
10 questions
Asesmen Formatif
Quiz
•
10th Grade
10 questions
SEL
Quiz
•
11th Grade
15 questions
Què sabem d'EUROPA?
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
26 questions
Christmas Movie Trivia
Lesson
•
8th Grade - Professio...
