Review: Ratios and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Samantha Knight
Used 27+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Simplify the ratio:
40:15
5:3
8:3
20:10
80:30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate:
80 inches over 10 days
40 inches over 5 days
10 inches per day
0.125 inches per day
8 inches per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price:
3 ounces cost $2.73
$0.91 per ounce
$1.10 per ounce
$0.27 per ounce
$8.19 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Decide if the ratios form a proportion:
Yes, the ratios form a proportion because they are equivalent.
No, the ratios do not form a proportion because they are not equivalent.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Decide if the ratios form a proportion:
Yes, the ratios form a proportion because they are equivalent.
No, the ratios do not form a proportion because they are not equivalent.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the proportion:
n = 0.8
n = 1.6
n = 0.4
n = 2.5
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the proportion:
x = 3
x = 1.5
x = 0.67
x = 0.33
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Bell Work 1/27
Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Converse of Pythagoras' Theorem Part 1
Quiz
•
8th Grade
10 questions
MT_VIII_DMC_DAY_1_QUIZ_3_2023
Quiz
•
8th Grade
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Tes Diagnostik Matematika
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Bell Work 1/21
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Bell Work 1/30
Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
