Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Nombres rationnels

Nombres rationnels

7th Grade

16 Qs

Show What You Know - Fractions Round 2

Show What You Know - Fractions Round 2

7th Grade

12 Qs

surface area and volume of prisms

surface area and volume of prisms

8th - 12th Grade

12 Qs

Pra Asesmen Matematika Triwulan 1

Pra Asesmen Matematika Triwulan 1

9th - 12th Grade

15 Qs

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

8th - 9th Grade

20 Qs

Conversion Metric to Metric

Conversion Metric to Metric

7th Grade - University

20 Qs

UH Aljabar

UH Aljabar

7th Grade

18 Qs

Valószínűségszámítás

Valószínűségszámítás

8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3D, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Abigail Forsythe

Used 583+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You know that 12 inches = 1 foot.  Convert 60 inches to feet.

720 feet
5 feet
5 inches
72 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You know 16 cups = 1 gallon. Convert 3.5 gallons into cups.

56 cups
0.21875 cups
19.5 cups
48 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (Find the unit rate!)

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Convert 17  inches to centimeters.  (1 in = 2.54 cm)

43.15 cm
204 cm
6.72 cm
1.42 cm

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

7 students were on their chromebook. 4 were doing their work and 3 were playing games. What is the ratio of students doing their work to students playing games?

2:6

5:6

3:4

4:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A  recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour, 1 cup of butter, and 1/2 a cup of chocolate chips.  What is the ratio of
 flour and butter to sugar? 

2 : 1
4 : 1
1½ : 2
2 : 1½

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?