Introducing Ratios Unit 2 Review

Introducing Ratios Unit 2 Review

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Language

Ratios Language

6th Grade - University

10 Qs

Unit 4 Review - Proportional Reasoning

Unit 4 Review - Proportional Reasoning

6th Grade

18 Qs

Introducing Ratios

Introducing Ratios

6th Grade - University

15 Qs

OpenUp 6th Math 2.15 Review

OpenUp 6th Math 2.15 Review

6th Grade

9 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

11 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio review (lesson 1-5)

Ratio review (lesson 1-5)

6th Grade

12 Qs

Introducing Ratios Unit 2 Review

Introducing Ratios Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Cynthia Phillips

Used 139+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of dogs to cats? Select all true statements.

4:3

3 to 4

There are 7 animals.

for every 3 dogs, there are 4 cats

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 6:8.

4:3

3:4

12 :16

30:40

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A particular shade of orange paint has 2 cups of yellow paint for every 3 cups of red paint. If you used 9 cups of red paint, how many cups of yellow paint would you need. Use the double number line diagram if needed.

12 cups

6 cups

4.5 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Here is a representation showing the amount of red and blue paint that make 2 batches of purple paint. To make the same shade of purple paint using 12 cups of red paint, how much blue paint would you need? Draw a copy of the double number line diagrams and fill in the tick marks to help if needed.

8 cups

6 cups

24 cups

not enough information to determine

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

12 eggs cost $3. How much is the cost per egg?

$1.50

$.60

$.25

$.30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 pounds of peanuts cost $7.50. How much is the cost per pound?

$22.50

$3.75

$4.50

$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4 rolls of toilet paper cost $2. How much is the cost per roll?

$.50

$8

$2

$1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?