Introducing Ratios Unit 2 Review

Introducing Ratios Unit 2 Review

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 5 Retest Review

Unit 5 Retest Review

6th Grade

10 Qs

What are Ratios?

What are Ratios?

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

18 Qs

Ratio Proportional Iab

Ratio Proportional Iab

6th Grade - University

10 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Q2 Week 9 Check In: Ratio Problems & Tape Diagrams

Q2 Week 9 Check In: Ratio Problems & Tape Diagrams

6th Grade

16 Qs

Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

6th Grade

14 Qs

M6 6.PFA.1 - Ratios

M6 6.PFA.1 - Ratios

6th Grade

10 Qs

Introducing Ratios Unit 2 Review

Introducing Ratios Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Cynthia Phillips

Used 139+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of dogs to cats? Select all true statements.

4:3

3 to 4

There are 7 animals.

for every 3 dogs, there are 4 cats

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 6:8.

4:3

3:4

12 :16

30:40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A particular shade of orange paint has 2 cups of yellow paint for every 3 cups of red paint. If you used 9 cups of red paint, how many cups of yellow paint would you need. Use the double number line diagram if needed.

12 cups

6 cups

4.5 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Here is a representation showing the amount of red and blue paint that make 2 batches of purple paint. To make the same shade of purple paint using 12 cups of red paint, how much blue paint would you need? Draw a copy of the double number line diagrams and fill in the tick marks to help if needed.

8 cups

6 cups

24 cups

not enough information to determine

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

12 eggs cost $3. How much is the cost per egg?

$1.50

$.60

$.25

$.30

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 pounds of peanuts cost $7.50. How much is the cost per pound?

$22.50

$3.75

$4.50

$2.50

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4 rolls of toilet paper cost $2. How much is the cost per roll?

$.50

$8

$2

$1

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?