Introducing Ratios Unit 2 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Cynthia Phillips
Used 139+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of dogs to cats? Select all true statements.
4:3
3 to 4
There are 7 animals.
for every 3 dogs, there are 4 cats
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select all the ratios that are equivalent to 6:8.
4:3
3:4
12 :16
30:40
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A particular shade of orange paint has 2 cups of yellow paint for every 3 cups of red paint. If you used 9 cups of red paint, how many cups of yellow paint would you need. Use the double number line diagram if needed.
12 cups
6 cups
4.5 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Here is a representation showing the amount of red and blue paint that make 2 batches of purple paint. To make the same shade of purple paint using 12 cups of red paint, how much blue paint would you need? Draw a copy of the double number line diagrams and fill in the tick marks to help if needed.
8 cups
6 cups
24 cups
not enough information to determine
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12 eggs cost $3. How much is the cost per egg?
$1.50
$.60
$.25
$.30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 pounds of peanuts cost $7.50. How much is the cost per pound?
$22.50
$3.75
$4.50
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 rolls of toilet paper cost $2. How much is the cost per roll?
$.50
$8
$2
$1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Quiz
•
6th Grade
10 questions
M6 6.PFA.1 - Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Solving Real-Life Ratio Problems in 5th Grade

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Ratios: Word Problems with William Ruiz

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Ratios & Proportions Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 15: Part-Part-Whole Ratios | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 15: Part-Part-Whole Ratios | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade