Unit 3 Quiz 1
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Denis Stuckey
Used 8+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kyle entered a pie eating contest. He took 1/5 of a minute to eat 1/2 of a pie. How many pies can Kyle eat per minute?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jada can read 3/5 of a book in 1/4 of an hour. How long would it take her to read one whole book?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Identify the constant of proportionality.
k = 2
k = 4
k = 1/2
k = 1/4
none (not proportional)
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
6. Sınıflar Tekrar Çalışması
Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
COMPARAR Y ORDENAR NÚMEROS ENTEROS 7°
Quiz
•
7th Grade
11 questions
angulos
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Càlcul mental 6è. Sèries 11.9, 11.10 i 11.11
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Congruencia de Triangulos
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems
Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Potencias y Raices larga
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
11 questions
y=mx+b
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Integers, Opposites and Absolute Value
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Analyze Proportional Relationships and Their Applications
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
