Chapter 1 Mid-Chapter Check

Chapter 1 Mid-Chapter Check

7th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

penilaian BRSD

penilaian BRSD

8th Grade

15 Qs

EVALUACIÓN DIAGNÓSTICA MATEMÁTICA OCTAVO

EVALUACIÓN DIAGNÓSTICA MATEMÁTICA OCTAVO

8th Grade

10 Qs

Simplifying Rational Algebraic Expression

Simplifying Rational Algebraic Expression

8th Grade

8 Qs

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

7th Grade

9 Qs

Inequalities Unit 3-Algebra

Inequalities Unit 3-Algebra

8th - 10th Grade

11 Qs

Cougar Den Session Type Review

Cougar Den Session Type Review

6th - 8th Grade

7 Qs

Algebra y productos notables

Algebra y productos notables

8th Grade

14 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Chapter 1 Mid-Chapter Check

Chapter 1 Mid-Chapter Check

Assessment

Quiz

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.NS.A.1D

+1

Standards-aligned

Created by

Angela Kelley

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A complex fraction is

a fraction that is full of different emotions that aren't easily expressed.

a fraction that has a fraction as its numerator or denominator, or both numerator and denominator.

a fraction with a larger number in the numerator.

a mixture of a whole number and a fraction.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A unit rate is

a rate that is simplified so that it has a denominator of 1 unit.

a rate that has a 1 in the numerator.

proportional relationship.

a cute little rate that is fuzzy and cuddly.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate: 750 yards in 25 minutes.

12 yards per minute

25 yards per minute

75 yards per minute

30 yards per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate: $420 for 10 tickets

$10 per 1 ticket

$0.42 per 1 ticket

$42 per 1 ticket

$1 per 1 ticket

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Evaluate:  124\frac{\frac{1}{2}}{4}  

8

2

 12\frac{1}{2}  

 18\frac{1}{8}  

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Evaluate:  913\frac{9}{\frac{1}{3}}  

3

27

 93\frac{9}{3}  

 13\frac{1}{3}  

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Evaluate:  161512\frac{\frac{1}{6}}{1\frac{5}{12}}  

 12\frac{1}{2}  

 217\frac{2}{17}  

 56\frac{5}{6}  

 1561\frac{5}{6}  

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?