Mrs. Wright's Decimal Operations Review

Mrs. Wright's Decimal Operations Review

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Stock Market Vocabulary

Stock Market Vocabulary

5th Grade

10 Qs

cộng trừ phạm vi 4 lớp

cộng trừ phạm vi 4 lớp

4th - 12th Grade

10 Qs

Grade 5-Theme 3 (Lesson 4+5)

Grade 5-Theme 3 (Lesson 4+5)

5th Grade

12 Qs

probabilidades

probabilidades

1st - 5th Grade

10 Qs

Fortnite Ch-3 Quizz

Fortnite Ch-3 Quizz

KG - Professional Development

10 Qs

The Moon

The Moon

5th - 7th Grade

15 Qs

Alberta Natural Resources #2

Alberta Natural Resources #2

KG - University

12 Qs

M7 procenta 1 %

M7 procenta 1 %

5th - 9th Grade

14 Qs

Mrs. Wright's Decimal Operations Review

Mrs. Wright's Decimal Operations Review

Assessment

Quiz

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Paige Wright

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sebastian made $46 raking leaves during the holiday break. He went to the movies and spent $16.54, the arcade and spent $8.50, and the comic book store and spent $12.98. How much money does he have left?

$7.98
$5.48
$6.92
$8.21

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 Mike purchased 4.5 pounds of grass seed. The grass seed cost $1.22 per pound. How much did Mike spend on grass seed?

$5.40 
$5.49
$4.90
$4.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 

$38.305
$38.31
$6.91
$13.95

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store is shipping 26 birdhouses to a park. Each birdhouse weighs 3.93 pounds. What is the total weight of the shipment?

28.93 pounds
31.44 pounds
102.18 pounds
102.48 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the product


.37 x 2.4

0.888

0.202

6.74

.582

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

SOLVE

(5.00 + .06) - (4.00 + .30)

1.76

4.43

.76

1.36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Juan spent $9.49 on school supplies. He spent $1.59 on pencils, twice that much on pens, and the rest on highlighters. How much money did Juan spend on highlighters?

$4.72

$6.31

$7.90

$11.80

Tags

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?