Homework for 11/11-11/15

Homework for 11/11-11/15

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

10/13 Quiz

10/13 Quiz

6th Grade

10 Qs

Writing One-Step Equations (Word Problems)

Writing One-Step Equations (Word Problems)

6th - 8th Grade

10 Qs

Division Equations

Division Equations

6th Grade

10 Qs

7.SP.1 and 7.SP.2

7.SP.1 and 7.SP.2

6th - 8th Grade

10 Qs

One Step Equations Remediation

One Step Equations Remediation

6th Grade - University

15 Qs

Ratios and Tape Diagrams

Ratios and Tape Diagrams

6th - 7th Grade

10 Qs

One Step Equations and Inequalities Division

One Step Equations and Inequalities Division

6th Grade - University

13 Qs

WMMMS Expressions and Equations #6R-B

WMMMS Expressions and Equations #6R-B

6th Grade

15 Qs

Homework for 11/11-11/15

Homework for 11/11-11/15

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara Massoud

Used 21+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Serena typed 255 words in 5 minutes. If Serena typed at a constant rate, how many words did she type per minute?

1,275

51

250

260

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jo bought 5 donuts for $4.90. What is the unit price?

.90

9.90

.98

.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

T-shirts are on sale, 3 for $45. Based on the unit price, how much are 7 T-shirts?

$21

$55

$9.42

$105

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratios below show the ratios of red marbles to blue marbles in 4 jars.

Jar 1 3 : 2

Jar 2 4 :3

Jar 3 5 : 4

Jar 4 7 : 6


Which jar could contain 15 red marbles and 12 blue marbles?

Jar 1

Jar 2

Jar 3

Jar 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Look at the table of costs for different size bottles of salad dressing.


Which size has the least cost per ounce?

12 oz

16 oz

28 oz

30 oz

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Look at the tables of values below.


Which set of values do NOT belong to this table?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of boys to girls in the school band is 4:3. If there are 16 boys, how many girls are in the band?

10

12

16

not here

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?