Homework for 11/11-11/15

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Barbara Massoud
Used 21+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Serena typed 255 words in 5 minutes. If Serena typed at a constant rate, how many words did she type per minute?
1,275
51
250
260
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jo bought 5 donuts for $4.90. What is the unit price?
.90
9.90
.98
.10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
T-shirts are on sale, 3 for $45. Based on the unit price, how much are 7 T-shirts?
$21
$55
$9.42
$105
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratios below show the ratios of red marbles to blue marbles in 4 jars.
Jar 1 3 : 2
Jar 2 4 :3
Jar 3 5 : 4
Jar 4 7 : 6
Which jar could contain 15 red marbles and 12 blue marbles?
Jar 1
Jar 2
Jar 3
Jar 4
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Look at the table of costs for different size bottles of salad dressing.
Which size has the least cost per ounce?
12 oz
16 oz
28 oz
30 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Look at the tables of values below.
Which set of values do NOT belong to this table?
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of boys to girls in the school band is 4:3. If there are 16 boys, how many girls are in the band?
10
12
16
not here
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Statistical Questions #1

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Writing One-Step Equations (Word Problems)

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Writing One-Step Equations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
7.SP.1 and 7.SP.2

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
One Step Equation

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Balancing One-Step Algebra Equations

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
One Step Equations Remediation

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Multiplication and Division Equations

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
9 questions
MISD - Dividing decimals by whole numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One-Step Equations

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 12th Grade