Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
Mendy Baker
Used 749+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?
3 + 2x
3x + 2
3x + 2x
5x
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What could this represent? 7x + 2 = 30
Buying pet turtles for $7 each plus two cans of turtle food cost $30.
Seven bags of candy plus 2 extra snickers bars equals 30 dollars.
Two yoyos plus seven frisbees is thirty cents.
Buying seven calculators plus $2 per bundle of pencils is $30.
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat. Write an equation for C, the total cost, to rent the boat for h hours.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Margaret is a waitress at The Seafood Bonanza. She earns $3 an hour plus 90% of her tips. Write an equation for her salary, S, if she works h hours and earns d dollars in tips.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At Joe's Clown Car Rental Agency, renting a car costs $35 plus $0.75 for every mile it is driven. What is an equation that can be used to find the number of miles, m, a vehicle was driven, if the total rental charge was $222.50?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?
Tags
CCSS.HSF-BF.A.1A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lisa went to the mall to do her back-to-school shopping. When she returned, she noticed that the number of shirts (s) she purchased was 3 more than twice the number of pants (p) she bought. What is an equation that can be used to represent the number of shirts Lisa purchased?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
Znaky dělitelnosti 2
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Hulkliikmete summa ja vahe
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
LATIHAN UJIAN SEKOLAH
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
ECUACIONES DE PRIMER GRADO
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Cuestionario Lógica
Quiz
•
4th - 11th Grade
10 questions
Площадь трапеции
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Graphiques
Quiz
•
4th - 9th Grade
14 questions
Un bon départ - Calcul littéral 5ème
Quiz
•
1st - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
