Writing and Solving Systems of Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Allison Cato
Used 136+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Pilar had brochures printed for a new business venture. Pilar originally ordered 4 boxes of black-and-white brochures and 3 boxes of color brochures, which cost a total of $134. After those ran out, Pilar spent $120 on 3 boxes of black-and-white brochures and 3 boxes of color brochures. Which system represents this situation?
x+y=134
x+y=120
3x+3y=134
4x+3y=120
4x+3y=134
3x+3y=120
7xy=134
6xy=120
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Saulo is running a concession stand at a soccer game. He sells nachos and sodas. Nachos cost $1.50 each and sodas cost $0.50 each. At the end of the game, Saulo made a total of $78.50 and sold a total of 87 nachos and sodas combined. Which system of equations represents this situation?
1.5x+0.5y=78.5
x+y=87
1.5x+0.5y=78.5
1.5x+0.5y=87
x+y=78.5
1.5x+0.5y=87
x+y=78.5
x+y=87
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.8.EE.C.8A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.8.EE.C.8A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tania had 35 coins in pennies and nickels. She had $1.03. Which system of equations could be used to determine the number of coins she has?
.01p + .05n = 35
p + n = 103
1p + 5n = 1.03
p + n = 35
.01p + .05n = 1.03
p + n = 35
.05p + .01n = 1.03
p + n = 35
Tags
CCSS.HSA.CED.A.2
CCSS.HSA.CED.A.3
CCSS.HSA.REI.C.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Write a system of equation to solve the following situation.
Two groups of people order food at a restaurant. one group order 4 pizzas and 7 salads for $34.50. The other group orders 8 pizzas and 3 salads for $30.50. Find the cost of each item.
Let p = pizza and s = salad.
4p +7s = 30.50 and 8p + 3s = 34.50
A pizza costs $2. 40 and a salad costs $3.40
4p +7s = 34.50 and 8p + 3s = 30.50
A pizza costs $2. 50 and a salad costs $3.50
4p -7s = 34.50 and 8p - 3s = 30.50
A pizza costs $1.50 and a salad costs $4.50
4p +7s = 34.50 and 8p + 3s = 30.50
A pizza costs $3.50 and a salad costs $2.50
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Alexandra finds that she can give 3 haircuts and 2 hair dyes in 315 minutes. Giving 2 haircuts and 4 hair dyes takes 450 minutes. After solving the system below, Alexandra gets a solution of (45,90)
3x + 2y = 315
2x + 4y = 450
What does the solution (45,90) mean?
Hair dyes take Alexandra 45 minutes & haircuts take 90 minutes.
Haircuts take Alexandra 45 minutes & hair dyes take 90 minutes.
Haircuts cost $45 & hair dyes cost $90.
Hair dyes cost $45 & haircuts cost $90.
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Similar Resources on Wayground
10 questions
Percent of a Number with Diagram

Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
Solve a System of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Compare & Convert: Ordering Rational Numbers Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Solving Systems of Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Linear Equation from Context

Quiz
•
9th Grade - University
11 questions
Simultaneous Equations

Quiz
•
9th - 10th Grade
12 questions
Writing Linear Equations

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Systems Using Substitution and Elimination Method

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade