Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Joshua Elmhorst
Used 116+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate? 30 students at 5 different tables
6 tables per student
6 students per table
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate? 210 calories for 3 apples
70 calories per apple
70 apples per calorie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate? 6 ounces for $3.60 for pistachios
$0.60 per ounce
0.60 ounces per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate? 300 miles for 15 gallons
20 gallons per mile
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate? 368 miles on 16 gallons of gas
23 miles per gallon
23 gallons per mile
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which one has an equivalent unit rate to $24 per sweater?
$38 for 2 sweaters
$48 for 2 sweaters
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
How do we usually find unit rate?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Conversion Quiz

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Conversions in Math

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Unit Rates and Unit Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Measurement - Customary and Metric

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Customary Measurement Units

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade