Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

STAAR Chart

STAAR Chart

6th Grade

20 Qs

Topic 11 Rates Review

Topic 11 Rates Review

6th Grade

15 Qs

Customary Measurement Units

Customary Measurement Units

4th Grade - University

20 Qs

6th grade RP3d conversion factors

6th grade RP3d conversion factors

6th Grade

15 Qs

Converting Customary Units of Measure

Converting Customary Units of Measure

6th Grade

15 Qs

Measurement

Measurement

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit Conversion Quiz

Unit Conversion Quiz

4th - 7th Grade

20 Qs

Conversions in Math

Conversions in Math

5th Grade - University

15 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3D, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Joshua Elmhorst

Used 116+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate? 30 students at 5 different tables

6 tables per student

6 students per table

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate? 210 calories for 3 apples

70 calories per apple

70 apples per calorie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate? 6 ounces for $3.60 for pistachios

$0.60 per ounce

0.60 ounces per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate? 300 miles for 15 gallons

20 gallons per mile

20 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate? 368 miles on 16 gallons of gas

23 miles per gallon

23 gallons per mile

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which one has an equivalent unit rate to $24 per sweater?

$38 for 2 sweaters

$48 for 2 sweaters

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

How do we usually find unit rate?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?