Ratio, Proportion and Scale rewind

Ratio, Proportion and Scale rewind

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ATINY QUIZ

ATINY QUIZ

KG - Professional Development

20 Qs

BAHASA IBAN (MUDAH)

BAHASA IBAN (MUDAH)

6th Grade - Professional Development

20 Qs

Nouns

Nouns

6th - 8th Grade

20 Qs

GK

GK

1st Grade - Professional Development

21 Qs

Operaciones con Fracciones

Operaciones con Fracciones

7th - 12th Grade

20 Qs

MILC Rules 1

MILC Rules 1

1st - 10th Grade

20 Qs

Circles

Circles

7th - 8th Grade

20 Qs

Problem Solving & Computing

Problem Solving & Computing

7th Grade

20 Qs

Ratio, Proportion and Scale rewind

Ratio, Proportion and Scale rewind

Assessment

Quiz

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+8

Standards-aligned

Created by

Wendy Callahan

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

$.40
$.60
$.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles
30 miles
3 miles
25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You earn $15 every 3 weeks. At this rate, how much will you earn in 5 weeks?

$25
$35
$5
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

n=6
n=24
n=7
n=8

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number c of cats.

c=15
c=18
c=21
c=16

Tags

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?