Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Proportions,unit rates and prop/non-proportional

Proportions,unit rates and prop/non-proportional

Proportional relationships

Proportional relationships

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Proportional Relationships Q1 Test 2

Proportional Relationships Q1 Test 2

MODULE 1: ( 8.4B ) Proportional Relationships

MODULE 1: ( 8.4B ) Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3A

+7

Standards-aligned

Created by

Erin Runyon

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

5 to 7
7 to 5
5 to 12
7 to 12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

What ratio is equivalent to 4:5? Select all that apply.

8:10

20:25

5:6

1:1.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write 12:36 in simplest form.

6:18

3:9

1:3

3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?