Ratios/Rates/Proportions RGNC
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Mrs Free
Used 108+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 3 pts
88 students for 4 classes
How many students per class?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 3 pts
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 3 pts
What is a better value for cheese?
Kraft , because it's $2.29 per oz
Simple, because it's $1.88 per oz
Kraft, because it's $0.44 per oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 3 pts
A package of 36 photographs cost $18. What is the cost of each photograph?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 2 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 2 pts
Ratios can be represented as...
(Select ALL answers that apply!)
A/B
A to B
A : B
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 2 pts
If we have the fraction 18/27, which answer choice is simplified as much as possible?
18/27
2/3
6/9
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
38 questions
ASESMEN MADRASAH MIT AS SALAM AMBON TA.2023/2024
Quiz
•
6th Grade
40 questions
6th STAAR Review
Quiz
•
6th Grade
34 questions
Chapter 8 Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
TRIANGOLI (classificazione lati + angoli)
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Hidden Figures Movie Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Unit Review Algebraic Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Module 8
Quiz
•
6th - 7th Grade
36 questions
Measuring Metric Length
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
