Ratios, Rates, Percentages Unit Test

Ratios, Rates, Percentages Unit Test

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

Ratios, Rates, Percentages Unit Test

Ratios, Rates, Percentages Unit Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 6.RP.A.3C

+11

Standards-aligned

Created by

Megan Donnelly

Used 196+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find 25% of 200

25
50
100
5

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is bigger:
25% of 200 
OR
20 % of 250

25% of 200
20% of 250
They are the same

Tags

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.5

CCSS.5.NF.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

60 is 20% of what number?

300

400

500

600

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If you have 3 pennies, 4 nickels, and 5 dimes which represents the following ratio: nickels to total number of coins?

4:5
3:12
4:12
5:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The ratio of 6th graders to 7th graders at a basketball game is 4:1.  If there are eight 7th graders, how many 6th graders are there?

28
16
8
32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 21 boys and 6 girls in Mr. Keys' homeroom.  What is the ratio of girls to boys?  

6:21
21:6
2:7
7:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?

2.50
400000000
78.0
678

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?