Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

matematik t2 chapter 12

matematik t2 chapter 12

KG - Professional Development

23 Qs

Combining Like Terms

Combining Like Terms

6th Grade

24 Qs

Win A Million

Win A Million

6th Grade

21 Qs

Brackets recap

Brackets recap

6th - 9th Grade

21 Qs

Fractions  Master baseline Part2 - operations

Fractions Master baseline Part2 - operations

5th - 9th Grade

21 Qs

Fractions

Fractions

6th Grade

21 Qs

Maths 👍

Maths 👍

KG - 12th Grade

22 Qs

Scale factors

Scale factors

5th - 6th Grade

22 Qs

Ratio Review

Ratio Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3C

+6

Standards-aligned

Created by

Cortney Thornsberry

Used 33+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Deja paid $26.00 for 13 gallons of gas. The next customer bought gas at the same rate. Which statement is true?

The next customer bought 2 gallons of gas for $1.00

The next customer spent $2.00 for each gallon of gas.

The next customer bought 26 gallons of gas for $1.00

The next customer spent $26.00 for each gallon of gas.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a school, 71 of the 135 students in the sixth grade are girls. The principal recorded the sixthgrade student ratio as 64:71. What does this ratio represent?

The number of sixth-grade girls to the total number of sixth-grade students

The total number of sixth-grade students to the number of sixth-grade boys.

The number of sixth-grade girls to the number of sixth-grade boys.

The number of sixth-grade boys to the number of sixth-grade girls.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store charges $21 for 12 bags of chips. Which statement is correct? Select all that apply.

The cost of 110 bags of chips is $190.

The cost of 100 bags of chips is $175.

The cost of 120 bags of chips is $200.

The cost of 170 bags of chips is $297.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Leo is adding gravel to the edge of his driveway. He orders 6 bags of gravel for $252. How much would it cost if Leo orders 8 bags instead?

$336

$378

$420

$504

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Donnie's dog had a litter of puppies. He notices that 2 are brown, 1 is white, and 3 are spotted. What is the ratio of total puppies to brown puppies?

2:6

2:4

4:2

6:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

During Christmas a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sale?

11

16

88

72

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Victor needs 30 feet of rope, The rope he wants to buy is sold by the yard. He knows that there are 3 feet in 1 yard. How many yards should he buy?

10

20

60

90

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?