Finding %, part or whole, unit rate,  & conversion

Finding %, part or whole, unit rate, & conversion

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mathematics thn 6

Mathematics thn 6

6th Grade

15 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

NOMBOR DAN OPERASI

NOMBOR DAN OPERASI

1st - 6th Grade

20 Qs

Soal Latihan 2

Soal Latihan 2

6th Grade

20 Qs

KONSEP DARAB

KONSEP DARAB

2nd - 6th Grade

15 Qs

mcm e MCD a mente

mcm e MCD a mente

6th Grade

16 Qs

Kuis Perkalian Bilangan Bulat

Kuis Perkalian Bilangan Bulat

6th Grade

20 Qs

六年级数学常识比赛

六年级数学常识比赛

6th Grade

20 Qs

Finding %, part or whole, unit rate,  & conversion

Finding %, part or whole, unit rate, & conversion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.3, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+8

Standards-aligned

Created by

Jill Houseknecht

Used 25+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The ratio used to find percent is...

partwhole\frac{part}{whole} = %100\frac{\%}{100}

partwhole \frac{part}{whole\ } = 100%\frac{100}{\%}

wholepart\frac{whole}{part} = %100\frac{\%}{100}

part100\frac{part}{100} = %whole\frac{\%}{whole}

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.80, and a 12 pack of juice boxes cost $6.60. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

They are the same price.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A student earned an 80% on a math test that had 20 problems.  How many problems on the test did the student answer correctly?
20
4
16
12

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Nancy earned 60 points on her last test. If there were 75 possible points, what was her percent grade?
20%
40%
60%
80%

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sue travels 288 miles in 4 hours. Determine how far she travels in one hour.

72 miles per hour

72 hours per mile

1152 miles per hour

4 hours for 72 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?