Equations and Problem Solving

Equations and Problem Solving

7th - 9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Rate of Change from a Graph

Rate of Change from a Graph

7th - 8th Grade

15 Qs

Calculating Speed, Distance, and Time

Calculating Speed, Distance, and Time

6th - 8th Grade

18 Qs

01 Finding Rates of Change

01 Finding Rates of Change

8th Grade

20 Qs

Speed, Distance, Time Practice

Speed, Distance, Time Practice

7th Grade

15 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Distance/Speed/Time

Distance/Speed/Time

7th - 10th Grade

15 Qs

Equations and Problem Solving

Equations and Problem Solving

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Hard

Created by

Kathy Morgan

Used 187+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The width of a rectangle is 3 in. less than its length. The perimeter of the rectangle is 26 in. What is the width of the rectangle?

8 in.

5 in.

4 in.

6 in.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The sum of three consecutive integers is 72. Find the integers.

21, 22, 23

25, 26, 27

23, 24, 25

20, 21, 22

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Two airplanes depart from an airport traveling in opposite directions. The second airplane is 200 miles per hour faster than the first. After 2 hours they are 1100 miles apart. Find the speeds of the airplanes.

175 mi/h; 375 mi/h

350 mi/h; 550 mi/h

375 mi/hr; 575 mi/hr

100m mi/hr. 300 mi/hr

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three friends were born in consecutive years. The sum of their birthdays is 5982. Find the year in which each person was born.

1994, 1995, 1996

1992, 1993, 1994

1994, 1996, 1998

1993, 1994, 1995

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate of $57 for 6 hours

$9.50/hr

.63 /hr

$7/hr

$9/hr

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A 10-oz bottle of shampoo costs $2.40 and a 12-oz. bottle costs $2.64. Find the unit rate for each. Which bottle has the lower unit cost?

$.26/oz; .$24/oz; 10-oz

$.24/oz; $.22/oz.; 10 oz.

$.20/oz; $.24/oz; 12-oz,

$.24/oz, $.22/oz; 12-oz.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two students are preparing for a marathon. Hector ran 8 miles in 85 minutes. Mario ran 6 miles in 55 minutes. Who has the faster average speed?

Mario

Hector

They are the same

Mrs. Morgan

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?