Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding Rational Numbers (with negatives)

Adding Rational Numbers (with negatives)

6th - 8th Grade

15 Qs

Potencia de fracciones.

Potencia de fracciones.

5th - 10th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Rational Numbers

Multiply and Divide Rational Numbers

6th - 8th Grade

10 Qs

SUMA Y RESTA DE POLINOMIOS

SUMA Y RESTA DE POLINOMIOS

1st Grade - University

10 Qs

Ulangan Harian 1 Eksponen Kelas X

Ulangan Harian 1 Eksponen Kelas X

1st - 10th Grade

10 Qs

линейные неравенства

линейные неравенства

6th Grade

15 Qs

Ratio and proportions relationship

Ratio and proportions relationship

6th Grade

10 Qs

Exponents & Order of Operations Review

Exponents & Order of Operations Review

6th Grade

12 Qs

Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.A.2, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Rosemarie Estime

Used 466+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There are six hats and seven mittens. What is the ratio of mittens to total?

6:7

7:6

13:7

7:13

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of violin players to flute players in the school's orchestra is 5:3. What does this mean?

There are 2 more violin players than flute players.

There are 5 more violin players than flute players.

For every 5 violin players, there are 3 flute players.

For every 5 flute players, there are 3 violin players.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which statement describes a unit rate?

Ben ate 1 hotdog.

Ben drove 20 miles.

Ben drove 45 miles per hour.

Ben at 5 chips and 1 pickle.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which statement describes a unit rate of 6:1?

12 tires for 3 cars

30 miles for 5 hours

$35 for 5 set of markers

45 miles in 9 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate describes a unit rate of 10:1?

20 books for $10

$20 for 4 books

$30 for 3 notebooks

72 miles in 8 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Identify the equivalent ratios below. Select all that apply.
A.  36 and 936\frac{3}{6}\ and\ \frac{9}{36}                B 812 and 1218\frac{8}{12}\ and\ \frac{12}{18}   

 C.  105 and 3015\frac{10}{5}\ and\ \frac{30}{15}   

B

C

None of ratios are equivalent.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt


Complete the table of equivalent ratios.
 3    n     9     12    15  2    4     6     8     10  \frac{3\ \ \left|\ \ n\ \ \ \right|\ \ 9\ \ \ \left|\ \ 12\ \ \right|\ \ 15\ \ \left|\right|}{2\ \ \left|\ \ 4\ \ \ \right|\ \ 6\ \ \left|\ \ \ 8\ \ \ \right|\ \ 10\ \ \left|\right|}  




4

5

6

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?