MODULE 1: ( 8.4B ) Proportional Relationships

MODULE 1: ( 8.4B ) Proportional Relationships

8th Grade

10 Qs

Student preview

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios, Proportions

Rates, Ratios, Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional v. Non-Proportional Relationships

Proportional v. Non-Proportional Relationships

8th Grade

13 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Slope - Proportional Relationships

Slope - Proportional Relationships

8th Grade

13 Qs

Constant Rates of Change

Constant Rates of Change

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional and non-proportional relationships

Proportional and non-proportional relationships

8th - 9th Grade

15 Qs

Porportional Relationships

Porportional Relationships

7th - 9th Grade

11 Qs

Algebra 1 Homework 1.2 Analyzing Graphs

Algebra 1 Homework 1.2 Analyzing Graphs

8th - 10th Grade

14 Qs

MODULE 1: ( 8.4B ) Proportional Relationships

MODULE 1: ( 8.4B ) Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Created by

Sharon Briscoe

Mathematics

8th Grade

23 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.EE.C.9, 6.RP.A.3

+3

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Media Image
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the constant of proportionality that relates cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x?
6.09
20.36
8.12
28.36

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
$12
$1.50
$3
$1

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?