Proportional & Linear Relationships

Proportional & Linear Relationships

6th - 7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review: Proportional Relationships with Tables and Graphs

Review: Proportional Relationships with Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Interpret Proportional Relationships

Interpret Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportional relationships Review

Proportional relationships Review

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality (COP)

Constant of Proportionality (COP)

7th Grade

20 Qs

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional & Linear Relationships

Proportional & Linear Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 6.RP.A.2, 7.RP.A.2B

+8

Standards-aligned

Created by

Sarah Maniscalco

Used 48+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hunter buys 36 baseball cards for $18. How many baseball cards can Troy buy if he has $9?

18 baseball cards

4 baseball cards

24 baseball cards

16 baseball cards

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ms. Hensley's family owns a green bean farm. If Ms. Hensley can grow 225 bushels in 3 acres, how many bushels can she grow in 9.6 acres?

720 bushels

675 bushels

75 bushels

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Finley and Cooper are wanting to go to Skyzone. Finley pays $53.75 for 5 hours. How much will Cooper pay for 3 hours?

$32.25

$89.53

26.88

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the following proportion:

34

8.5

15

10

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ms. Bolling really loves double chocolate chip cookies. She can buy 1 box for $21. What would her cost be for 28 boxes of cookies?

$600

$588

$554

$500

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?