Accellerated 6th Grade Midterm (Cycle 2) Review

Accellerated 6th Grade Midterm (Cycle 2) Review

5th - 7th Grade

50 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Extra Credit

6th Grade Extra Credit

6th Grade

50 Qs

4th Quarter Assessment G7

4th Quarter Assessment G7

7th Grade

50 Qs

Quiz 10.1 - 10.3 & 11.1

Quiz 10.1 - 10.3 & 11.1

7th Grade

45 Qs

مراحعة

مراحعة

7th Grade - University

52 Qs

BENTUK POLIGON TAHUN 6

BENTUK POLIGON TAHUN 6

3rd - 6th Grade

46 Qs

Diagnostic test Grade 5

Diagnostic test Grade 5

5th Grade

45 Qs

Fast calc

Fast calc

6th Grade

50 Qs

polygon

polygon

4th - 6th Grade

46 Qs

Accellerated 6th Grade Midterm (Cycle 2) Review

Accellerated 6th Grade Midterm (Cycle 2) Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

CCSS
8.EE.B.5, 7.RP.A.2D, 7.EE.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Lorna Kelley

Used 30+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

50 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Coleen jumped 50 times in one minute. What is her rate of jumps per second?

0.8

0.830.8\overline{3}

0.83

1.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of boys to girls in Vonzell’s class is 2:3. Which of the following represents the number of boys and girls in her class?

6 boys and 12 girls

8 boys and 10 girls

10 boys and 15 girls

12 girls and 15 boys

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

See the photo.

60, 240

60, 300

120, 180

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Sam can bike 50 miles in 2 hours, how many miles can he bike in 90 minutes? What is his rate per hour?

25 miles per hour, and 32 miles in 90 minutes

25 miles per hour, and 32.5 miles in 90 minutes

25 miles per hour, and 37.5 miles in 90 minutes

25 miles per hour, and 37 miles in 90 minutes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Thompson family is taking a trip to Arizona. The number of miles driven is proportional to the number of hours that have passed. Given the graph to the right, what is the speed at which the vehicle is being driven?

65

195

325

455

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pamela paid $8.95 for 5 pounds of nectarines. What is the unit rate?

$2.00 per pound

$1.96 per pound

$1.79 per pound

$1.69 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the table to the left. What is the plant’s rate of growth?

2cm

3cm

5cm

8cm

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?