Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Quiz

Ratios and Proportions Quiz

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

16 Qs

Ratio and Unit Rate Lesson

Ratio and Unit Rate Lesson

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios/Rates and Unit Rates

Ratios/Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

6th Grade

18 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Melissa Oconnell

Used 7+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.

12 : 4

2 to 6

1 : 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of quarters to dimes?

10 to 8

8 : 10

4 : 5

5 to 4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?

7 to 9

9 to 7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books.

What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?

18 to 29

11 : 18

11 : 29

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to red marbles?

3 to 8

3 : 7

2 to 7

2 : 3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?