Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3D

+3

Standards-aligned

Created by

Jessica Alvarado

Used 56+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

36 in = ? ft
3
432
24
48

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find unit rate. $11 for 4 boxes of cereal.

$2.75

$2.75 per box

$3.00 per box

$3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find unit rate. 400 miles on 14 gallons of gas. 
28.6 miles
28.5 miles
28.5 miles per gallon
28.6 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Store A sells 15 songs for $12. Store B sells 10 songs for $9. Which store has the better deal? 
Store A
Store B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You know 16 cups = 1 gallon. Convert 3.5 gallons into cups.
56 cups
0.21875 cups
19.5 cups
48 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Convert 17  inches to centimeters.  (1 in = 2.54 cm)
43.15 cm
204 cm
6.72 cm
1.42 cm

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?