Unit rates and conversions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Jessica Alvarado
Used 56+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find unit rate. $11 for 4 boxes of cereal.
$2.75
$2.75 per box
$3.00 per box
$3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade