Equivalent Ratios & Unit Rates Review

Equivalent Ratios & Unit Rates Review

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate: Quick Review

Unit Rate: Quick Review

6th - 8th Grade

11 Qs

Interpret Graphs:6th Grade

Interpret Graphs:6th Grade

6th Grade

14 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Rates/Unit Rates

Rates/Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Addition Regroup

Addition Regroup

2nd Grade - University

14 Qs

Assessment #4 - Solving Ratio and Rate Problems

Assessment #4 - Solving Ratio and Rate Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Two Digit Addition No Regroup

Two Digit Addition No Regroup

2nd Grade - University

10 Qs

Proportionnalité 6ème

Proportionnalité 6ème

6th Grade

11 Qs

Equivalent Ratios & Unit Rates Review

Equivalent Ratios & Unit Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3A, 3.OA.A.3, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Kristen Bregar

Used 24+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 8:20

1:4

4:10

24:60

2:5

10:24

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 27:9

3:1

9:3

6:3

9:6

12:3

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A fruit basket is filled with 8 bananas, 3 oranges, 5 apples, 6 kiwis.

For every 3 kiwis, there are 4 ?

Bananas

Oranges

Apples

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lucia is making invisibility potions. Each potion requires 2 eyes of newt. How many invisibility potions can Lucia make with 16 eyes of newt?

2

8

16

4

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ben the camel drinks tea (so classy!). He drinks 350 liters of tea every 2 days. How many liters of tea does Ben drink every 6 days?

175

1050

350

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

$9

$1.66

$0.60

$4.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah do per minute?

46

92

184

84

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars can Lynnette wash in 11 days?

99

11

209

1045

Tags

CCSS.3.OA.A.3

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?

$12.60

$3.88

$1.80

$0.56

Tags

CCSS.6.RP.A.3B