Equivalent Ratios & Unit Rates Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Kristen Bregar
Used 24+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select all the ratios that are equivalent to 8:20
1:4
4:10
24:60
2:5
10:24
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select all the ratios that are equivalent to 27:9
3:1
9:3
6:3
9:6
12:3
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A fruit basket is filled with 8 bananas, 3 oranges, 5 apples, 6 kiwis.
For every 3 kiwis, there are 4 ?
Bananas
Oranges
Apples
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lucia is making invisibility potions. Each potion requires 2 eyes of newt. How many invisibility potions can Lucia make with 16 eyes of newt?
2
8
16
4
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ben the camel drinks tea (so classy!). He drinks 350 liters of tea every 2 days. How many liters of tea does Ben drink every 6 days?
175
1050
350
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?
$9
$1.66
$0.60
$4.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah do per minute?
46
92
184
84
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars can Lynnette wash in 11 days?
99
11
209
1045
Tags
CCSS.3.OA.A.3
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?
$12.60
$3.88
$1.80
$0.56
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Wayground
10 questions
Equations & Inequalities Practice

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying and Dividing Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Two Digit Addition No Regroup

Quiz
•
2nd Grade - University
7 questions
Grade 7 | Unit 6: Expressions, Equations, and Inequalities | Mid-Unit Assessment (A)

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Counting Money Change

Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
Gr6 Statistics Review

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Division in Fact Families

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Grade 6 Quiz 1 Understand and Model Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade