dividing and multiplying decimals

dividing and multiplying decimals

4th - 6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kelas 5 PH 9 Indahnya Salat Tarawih dan Tadarus Al Quran

Kelas 5 PH 9 Indahnya Salat Tarawih dan Tadarus Al Quran

5th Grade

20 Qs

TEST 12A1

TEST 12A1

1st - 12th Grade

20 Qs

Review J1

Review J1

1st - 5th Grade

15 Qs

Biegi narciarskie

Biegi narciarskie

5th - 8th Grade

20 Qs

Dino 6 L1+L2 Review

Dino 6 L1+L2 Review

5th Grade

14 Qs

PH IPA Kelas 5 Tema 2

PH IPA Kelas 5 Tema 2

5th - 6th Grade

15 Qs

平均数

平均数

6th Grade

15 Qs

F5 BIP

F5 BIP

5th Grade

15 Qs

dividing and multiplying decimals

dividing and multiplying decimals

Assessment

Quiz

4th - 6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Bryce Gittens

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?

$10.66

$11.76

$12.15

$14.92

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Calculate
5.75÷0.25

0.23
2.3
2.03
23

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the quotient for this division problem:  0.48 ÷ .02

0.24
0.0096
0.46
24

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the quotient for this division problem:  0.48 ÷ .02

0.24
0.0096
0.46
24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?

$1.63

$3.89

$4.98

$4.89

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Jaclyn and Brooklynn went to Target, and spent a total of $94.16. If they split the bill, how much did each of them pay?

$49.56

$43.09

$47.08

$46.24

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?