UNIT rate
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Jaci Patterson
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Game Stop has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate of customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Aiden spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
1 clap per second
3 claps per second
12 claps per second
14 claps per second
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A
B
C
D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Landyn pays 15 dollars for 3 books, how much does he pay for 1 book?
$5
$4
$2
$1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
