UNIT rate

UNIT rate

5th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

UNIT rate

UNIT rate

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Easy

CCSS
6.NS.B.3, 3.OA.A.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Jaci Patterson

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Game Stop has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate of customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Aiden spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

1 clap per second

3 claps per second

12 claps per second

14 claps per second

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

5
8
9
2

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Landyn pays 15 dollars for 3 books, how much does he pay for 1 book?

$5

$4

$2

$1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?