Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - Professional Development

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rate and Ratios Quiz

Unit Rate and Ratios Quiz

6th Grade

15 Qs

Understanding Unit Rate Quiz

Understanding Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Comparing and scaling

Comparing and scaling

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade - Professional Development

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

dookie h

Used 6+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes at a constant rate.

How many jumping jacks can Delilah do per minute?

46 jumping jacks per minute

28 jumping jacks per minute

36 jumping jacks per minute

100 jumping jacks per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?

8 per second

48 per second

89 per second

3 per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.

2 gallons per minute

50 gallons per minute

6 gallons per minute

5 gallons per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

6 points per game

34 points per game

12 points per game

14 points per game

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. What is the unit rate?

26 miles per gallon

82 miles per gallon

90 miles per gallon

102 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

1 mile per hour

4 miles per hour

19 miles per hour

30 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use unit rates to answer each question. Make sure to click the right answer. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Five bags of pretzels

One bag of pretzels

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?