
Mod 5 Quiz Review
Quiz
•
Other, Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+12
Standards-aligned
Angelica Arellano
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
39 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the Unit Rate.
72 ounces for 12 servings
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A job pays $56 for 8 hours of work. How much money does the job pay per hour?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which statement best describes the relationship between x and y in the table?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of these describes the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
42 questions
Mathematics 7 Reviewer
Quiz
•
7th Grade
40 questions
PENILAIAN AKHIR SEMESTER GENAP TAHUN PELAJARAN 2022/2023
Quiz
•
7th Grade
35 questions
SOAL PNEUMATIC HIDROULIC XII A.B.
Quiz
•
1st - 12th Grade
44 questions
Citipointe Yr 4, Equivalent Fractions & Mixed Numerals
Quiz
•
4th - 7th Grade
40 questions
ทบทวนบทที่1-4
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Penilaian Matematika Kelas VII
Quiz
•
7th Grade - University
35 questions
Equação 1º grau 7º anos
Quiz
•
7th Grade
40 questions
Christmas Trivia - Arts Quiz Week 8 Term 4
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Other
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
