Solving decimals in all operations

Solving decimals in all operations

5th - 6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Order of Operations

Order of Operations

6th - 8th Grade

18 Qs

One Step Equations - No Negatives

One Step Equations - No Negatives

6th Grade

10 Qs

SF-6S-Ch. 3 part 2-Algebraic Equations- 1 step + and -

SF-6S-Ch. 3 part 2-Algebraic Equations- 1 step + and -

5th - 6th Grade

20 Qs

EAL OPERATIONS MATCH

EAL OPERATIONS MATCH

6th - 10th Grade

19 Qs

7.6.a: Everything Operations

7.6.a: Everything Operations

6th - 8th Grade

20 Qs

Mixed Operation Word Problems

Mixed Operation Word Problems

4th - 5th Grade

12 Qs

Fraction word problems

Fraction word problems

5th Grade

10 Qs

Steps to Solving One and Two Step Equations

Steps to Solving One and Two Step Equations

6th - 9th Grade

14 Qs

Solving decimals in all operations

Solving decimals in all operations

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 1.OA.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Kaitlyn Stange

Used 19+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation does the key word "combined" represent?

Subtraction

Addition

Multiplication

Division

Tags

CCSS.1.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation does the key word "product" represent?

Subtraction

Addition

Multiplication

Division

Tags

CCSS.4.OA.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation does the key word "groups" represent?

Subtraction

Addition

Multiplication

Division

Tags

CCSS.3.OA.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation does the key word "remains" represent?

Subtraction

Addition

Multiplication

Division

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost in total?

$12.15

$7.50

$17.54

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Shelly paid for a $7.59 paperback book with a $10 dollar bill. How much change is left over?

$3

$2.41

$5.46

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A florist sells 9 roses for $21.60. What is the cost per rose?

$3.50

$2.40

$1.30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?