problemi flash
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
sabrina Bellinardi
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Indica qual'è l'operazione giusta per risolvere il problema
start
-
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Stefano compra 7 confezioni di pennarelli a 3 € ciascuna e una scatola di pastelli da 8 €. quanto spende in tutto?
7 x 3 + 8 x 3 = 45 €
(7x3) + 8 = 29 €
(7x8) + 3 = 59 €
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In una scuola di 250 alunni solo 125 rimangono a mensa. Quanti sono i bambini che vanno a mangiare a casa?
250 - 125 = 125
250 + 125 = 175
250-125 = 100
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Un magazziniere sta sistemando delle bottiglie di shampoo nelle scatole. Se mette 12 bottiglie in ogni scatola, quante bottiglie metterà in 10 scatole?
12 : 10 = 2
12 +10 =22
12 x 10 = 120
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Per acquistare 7 pizze Margherita, la signora Giulia ha speso 28 €. Quanto costa ciascuna pizza?
28 : 7 = 4 €
7 x 28 = 196 €
7 x 4 = 28 €
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
L’anno scorso Marco ha collezionato 100 figurine dei calciatori. Quest’anno ne ha acquistate 54 e altre 45 gli sono state regalate dai suoi amici. Quante figurine ha in tutto Marco?
(100 - 54) + 45 = 91
100 + 54 + 45 = 200
100 + 45 + 54 = 199
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Il canile comunale ospitava 54 cani, il mese scorso ne sono stati adottati 12. Se in ogni gabbia ci stanno 6 cani, quante gabbie sono occupate ora?
(54 : 6) - 12 = 3
(54 - 12) +6 = 48
(54 - 12) : 6 = 7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Mighty Monday Quiz 6 - Year 4
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Mental Math
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
sistemas de numeración
Quiz
•
1st - 12th Grade
12 questions
G4 Chapter 6 Multiplying by Two-Digit Numbers
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Nombres décimaux
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Dalyba
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Tablas para los Matemáticos de la Escuela 1
Quiz
•
3rd - 4th Grade
13 questions
Let's go!
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Phases Of The Moon
Interactive video
•
4th Grade
14 questions
Partial Quotients Practice
Quiz
•
3rd - 5th Grade
30 questions
Division Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
16 questions
Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
