Math 6 Unit 5 Review

Math 6 Unit 5 Review

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division with decimals

Division with decimals

6th Grade

10 Qs

CA1 Mult and Div Fractions

CA1 Mult and Div Fractions

5th - 7th Grade

10 Qs

Unit 5 Review

Unit 5 Review

6th Grade

10 Qs

multiplying and dividing signed numbers

multiplying and dividing signed numbers

6th - 8th Grade

10 Qs

2.8.3 Dividing Decimals by Decimals Practice

2.8.3 Dividing Decimals by Decimals Practice

5th - 7th Grade

10 Qs

Activity 1.3 Division of Decimal Numbers

Activity 1.3 Division of Decimal Numbers

6th Grade

10 Qs

Number Sense Fluency

Number Sense Fluency

6th Grade

14 Qs

การบวก ลบ คูณ หาร ทศนิยม ป.6

การบวก ลบ คูณ หาร ทศนิยม ป.6

6th Grade

10 Qs

Math 6 Unit 5 Review

Math 6 Unit 5 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Kelly Miller

Used 21+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A woodworker wants to cut a board that is 12.546 feet long into 9 equal-length pieces. How long will each of the cut boards be?

13.94

1.394

112.914

0.1394

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Select ALL the expressions that have the same value as  754÷4754\div4   

 75.4÷0.475.4\div0.4  

 7540÷407540\div40  

 7.54÷0.047.54\div0.04  

 75.4÷475.4\div4  

 0.754÷0.0040.754\div0.004  

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is closest to the quotient  7,325÷0.0077,325\div0.007  

1,000

10,000

100,000

1,000,000

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

One way to convert from inches to centimeters is to multiply the number of inches by 2.54. How many centimeters are there in  15\frac{1}{5}  inch?

5.08 cm

12.7 cm

50.8 cm

0.508 cm

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the quotient using long division: 3,328÷83,328\div8  

416

4.16

41.6

0.416

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the quotient using long division:  868÷14868\div14  

6.2

62

0.62

620

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sign in a bakery gives these options:

○ 16 cupcakes for $30

○ 26 cupcakes for $52

○ 55 cupcakes for $115

Find the unit price for the 16 cupcakes to the nearest cent.(Hint: you only need two decimals for money)

$1.86

$1.87

$1.88

$1.89

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?