Proportions

Proportions

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Représentations du divins

Représentations du divins

7th - 8th Grade

12 Qs

Repaso " Aprendo en casa"

Repaso " Aprendo en casa"

7th Grade

10 Qs

Ajedrez I

Ajedrez I

6th - 8th Grade

10 Qs

Pase de Salida

Pase de Salida

KG - University

15 Qs

第二课:你叫什么?

第二课:你叫什么?

KG - 12th Grade

10 Qs

Tema 3

Tema 3

1st - 10th Grade

8 Qs

Literatura grecorromana

Literatura grecorromana

7th Grade

12 Qs

AUTORIDAD Y LIDERAZGO

AUTORIDAD Y LIDERAZGO

1st Grade - Professional Development

11 Qs

Proportions

Proportions

Assessment

Quiz

Other

7th Grade

Easy

CCSS
7.RP.A.2B, 8.EE.B.5, 8.EE.B.6

+6

Standards-aligned

Created by

Dorothy Morgano

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 16
x = 28
x = 1/26
x = 26

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 15
x = 11
x = 1/11
x = 20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A grading machine can grade 48 multiple-choice tests in 1 minute. How long will it take the machine to grade 300 tests?

6.25 Min
0.16 Tests
6.25 Tests
0.16 Min

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

80 miles in 1 hours

20 miles in 1 hours

40 miles in 1 hours

160 miles in 1 hours

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which statement best describes the relationship between x and y in the table?

Proportional
Not Proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Samantha drives at a rate of 30 mph. Tracy drives at a rate of 60 miles every 2 hours. Who drives faster?

Samantha

Tracy

They drive the same speed per hour

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Evan bought 5 pounds of bananas for $10. How much did he pay per pound?

$.50 per pound

$5 per pound

$2 per pound

$10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?