5th Math Review #3

5th Math Review #3

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kelipatan Persekutuan Terkecil

Kelipatan Persekutuan Terkecil

5th Grade

10 Qs

PEMDAS Review

PEMDAS Review

5th - 6th Grade

10 Qs

Operaciones básicas

Operaciones básicas

5th Grade

11 Qs

QuicK Math drill -5

QuicK Math drill -5

5th Grade

10 Qs

TAMBAH MASA TAHUN 5

TAMBAH MASA TAHUN 5

5th Grade

12 Qs

Ai nhanh hơn

Ai nhanh hơn

5th Grade

10 Qs

Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut

Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut

4th - 6th Grade

15 Qs

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

1st - 10th Grade

12 Qs

5th Math Review #3

5th Math Review #3

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.A.3B, 4.NBT.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Rebecca Steurrys

Used 70+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In which number does the 5 represent a value 10 times the value represented by the 5 in 35,187?

117,568

247,351

325,827

453,362

Tags

CCSS.4.NBT.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of these numbers has the greatest value?

three tenths

five hundredths

fifty hundredths

one hundred thirty-six thousandths

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Scott had $12.58.

He purchased two apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76.

There was no sales tax.

How much money did Scott have after his purchases?

$6.80

$8.56

$9.69

$11.45

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is another way to write 2.64 x 102?

26 410026\ \frac{4}{100}

26 41026\ \frac{4}{10}

264

2,640

Tags

CCSS.8.EE.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A scientist compared these two measurements:

13.068kg ___ 13.608kg

Which symbol makes this comparison true?

>

<

=

+

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a store, bananas cost $0.68 per pound. How much will 4.5 pounds of bananas cost?

$2.72

$3.06

$3.60

$3.82

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Amber saved a total of $3.20 over 5 weeks. She saved the same amount of money each week. How much money did Amber save each week?

$0.64

$1.44

$1.56

$1.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?