Ratio and proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
weikie lee
Used 35+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Elsa has 12 balloons. Tyler has 48 balloons.
Write the ratio of Elsa's balloons to Tyler's balloons.
4:1
1:4
1:5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A groceries store sees 120 customers in 8 hours.
What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Wilson has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars.
What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
3:5
1:3
3:10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Part to Part and Part to Whole Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratio - Intro

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
17 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios and Tape Diagrams 2

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio and Equivalent Ratio

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade