Ratio and proportions

Ratio and proportions

6th - 7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

OpenUp 6th Math 3.10 Review

OpenUp 6th Math 3.10 Review

6th Grade

15 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

Scale Factor 2

Scale Factor 2

7th Grade

10 Qs

Tes Diagnostik Matematika

Tes Diagnostik Matematika

7th Grade

10 Qs

Diskon dan bunga tunggal

Diskon dan bunga tunggal

7th Grade

10 Qs

Algebraic Expressions - Wording

Algebraic Expressions - Wording

7th - 9th Grade

11 Qs

STS Matematika Kelas 7

STS Matematika Kelas 7

7th Grade

10 Qs

Ratio and proportions

Ratio and proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.2

+2

Standards-aligned

Created by

weikie lee

Used 36+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Elsa has 12 balloons. Tyler has 48 balloons.

Write the ratio of Elsa's balloons to Tyler's balloons.

4:1

1:4

1:5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.

What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A groceries store sees 120 customers in 8 hours.

What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Wilson has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars.

What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?

3:5

1:3

3:10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion below

21
7
8
24

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 
To multiply two fractions 
A number over another number
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?