Unit Rates/Percents

Unit Rates/Percents

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 15: Finding This Percent of That | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 15: Finding This Percent of That | Practice Problems

6th Grade - University

12 Qs

Illustrative Math Grade 6 Unit 4 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 4 Review

6th - 8th Grade

8 Qs

Speed Problems Review

Speed Problems Review

6th - 8th Grade

10 Qs

OpenUp 6th Math 4.8 Review

OpenUp 6th Math 4.8 Review

6th Grade

8 Qs

Week 5 Practice Problems

Week 5 Practice Problems

6th - 8th Grade

7 Qs

Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

6th Grade

15 Qs

Distance, Rate and Time

Distance, Rate and Time

5th - 7th Grade

11 Qs

Advanced Unit #3 mid unit Assessment Option "B"

Advanced Unit #3 mid unit Assessment Option "B"

6th Grade

12 Qs

Unit Rates/Percents

Unit Rates/Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Jeana Hansen

Used 34+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 15 pieces of fruit in a bowl and 6 of them are apples. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are apples?

0.06%

0.4%

6%

40%

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Select ALL of the trips that would take 2 hours.

Drive 60 miles per hour between Buffalo and Seneca Falls, which are 120 miles apart.

Walk 3 miles per hour to school, which is 1.5 miles away.

Take a train going 80 miles per hour from Albany to New York City, which are 160 miles apart.

Ride a bike 5 miles per hour to a park 15 miles away.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Lin’s family has completed 70% of a trip. They have traveled 35 miles. How far is the trip?

24.5 miles

50 miles

59.5 miles

200 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Two burritos cost $14.00. Complete the table to show the cost for 4, 5, and 10 burritos at that rate.

4 burritos - $28, 5 burritos - $32, 10 burritos - $140

4 burritos - $28, 5 burritos - $35, 10 burritos - $70

4 burritos - $28, 5 burritos - $42, 10 burritos - $140

4 burritos - $21, 5 burritos - $38, 10 burritos - $70

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Using the same data from the previous problem, Two burritos cost $14.00, what is the cost per burrito?

$7

$14

$3.50

$28

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Elena biked 8 miles on Saturday. Use the double number line to answer the questions. What is 100% of her Saturday distance?

4mi

8mi

100mi

20mi

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Elena biked 8 miles on Saturday. Use the double number line to answer the questions. On Sunday, she biked 75% of her Saturday distance. How far was that? On Monday, she biked 125% of her Saturday distance. How far was that?

75% - 3mi, 125% - 5mi

75% - 4mi, 125% - 6mi

75% - 5mi, 125% - 10mi

75% - 6mi, 125% - 10mi

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?