Unit Rates/Percents

Unit Rates/Percents

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Integers Practice

Integers Practice

6th Grade

15 Qs

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

How does it move?

How does it move?

4th - 7th Grade

10 Qs

DECIMALS / PERPULUHAN

DECIMALS / PERPULUHAN

4th - 6th Grade

10 Qs

2425 P6 Maths E-practice 2

2425 P6 Maths E-practice 2

6th - 8th Grade

10 Qs

F2 Chapter 9 Speed

F2 Chapter 9 Speed

1st - 12th Grade

10 Qs

Revision

Revision

6th Grade

12 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Unit Rates/Percents

Unit Rates/Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Jeana Hansen

Used 36+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 15 pieces of fruit in a bowl and 6 of them are apples. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are apples?

0.06%

0.4%

6%

40%

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Select ALL of the trips that would take 2 hours.

Drive 60 miles per hour between Buffalo and Seneca Falls, which are 120 miles apart.

Walk 3 miles per hour to school, which is 1.5 miles away.

Take a train going 80 miles per hour from Albany to New York City, which are 160 miles apart.

Ride a bike 5 miles per hour to a park 15 miles away.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Lin’s family has completed 70% of a trip. They have traveled 35 miles. How far is the trip?

24.5 miles

50 miles

59.5 miles

200 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Two burritos cost $14.00. Complete the table to show the cost for 4, 5, and 10 burritos at that rate.

4 burritos - $28, 5 burritos - $32, 10 burritos - $140

4 burritos - $28, 5 burritos - $35, 10 burritos - $70

4 burritos - $28, 5 burritos - $42, 10 burritos - $140

4 burritos - $21, 5 burritos - $38, 10 burritos - $70

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Using the same data from the previous problem, Two burritos cost $14.00, what is the cost per burrito?

$7

$14

$3.50

$28

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Elena biked 8 miles on Saturday. Use the double number line to answer the questions. What is 100% of her Saturday distance?

4mi

8mi

100mi

20mi

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Elena biked 8 miles on Saturday. Use the double number line to answer the questions. On Sunday, she biked 75% of her Saturday distance. How far was that? On Monday, she biked 125% of her Saturday distance. How far was that?

75% - 3mi, 125% - 5mi

75% - 4mi, 125% - 6mi

75% - 5mi, 125% - 10mi

75% - 6mi, 125% - 10mi

Tags

CCSS.3.NF.A.1

CCSS.3.NF.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?