Rates, Rate of Change, Proportion

Rates, Rate of Change, Proportion

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Proportional Relationship Unit Rate

Proportional Relationship Unit Rate

7th Grade - University

19 Qs

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th Grade - University

20 Qs

Linear and Nonlinear

Linear and Nonlinear

8th Grade - University

21 Qs

Story Problems With Equations

Story Problems With Equations

8th Grade - University

19 Qs

Graphs of Proportional Relationships

Graphs of Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Rates, Rate of Change, Proportion

Rates, Rate of Change, Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, HSF-LE.A.1B, 8.EE.B.5

+5

Standards-aligned

Created by

Katherine Offutt

Used 80+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

When are unit rates useful? Choose the best answer.

When you want to find the price of something that is on sale.

When you want to find the price of multiple of something when you know the cost of one.

When you want to compare prices.

When you want to figure out a probability.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Unit means...

one

two

three

proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What mathematical operation does unit rates involve?

addition

subtraction

multiplication

division

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$2.45

$4.00

$7.25

$1.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
At what rate did the rain fall?
2 cm per hour
1/4 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour

Tags

CCSS.8.EE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?