Math Madness 7th Math
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+28
Standards-aligned
Katie Ewen
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Nathan and his uncle paid $9.50 for tickets to a bike race. They bought one adult's ticket and one child's ticket. The adult's ticket cost $5.75. What was the cost of Nathan's ticket?
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What Show Is This??
Micky Mouse
Paw Patrol
Vampirina
Minnie's Bow Toons
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the area of this trapezoid.
26 ft2
20 ft2
52 ft2
40 ft2
Tags
CCSS.6.G.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Area of triangle?
Tags
CCSS.6.G.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the radius?
44 ft
88 ft
22 ft
Tags
CCSS.7.G.B.4
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
Math 7: Practice SOL Test part 1
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Rational Numbers Exam Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Geometry and Measurement Concepts
Quiz
•
6th Grade - University
25 questions
Pythagoras Prep SACHS
Quiz
•
7th - 9th Grade
25 questions
CEM Math Review 2 SY 2024-2025
Quiz
•
4th Grade - University
25 questions
4.0 - 4.1 Review
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Thursday's Review
Quiz
•
6th Grade
25 questions
5TH GRADE MATH REVIEW
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
