Prices - Unit cost

Prices - Unit cost

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 2 Review-Rates, Ratios, & Percents

Unit 2 Review-Rates, Ratios, & Percents

6th - 7th Grade

17 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

Unit Rate #2

Unit Rate #2

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Prices - Unit cost

Prices - Unit cost

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Cherie Kaluder

Used 590+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 kilos of concrete. What is the unit price for 1 kilo?

$8

$35

$5

$0.125

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?

1 doughnut costs $0.15

1 doughnut costs $0.25

1 doughnut costs $0.30

1 doughnut costs $1.15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 litres of oil.

What was the price per litre?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit price?

$6.50

$1.53

$0.65

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?