
Rates & Unit Rates 2020
Authored by Bob Francis
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 32+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Henry can write 5 ¼ pages of his novel in 3 hours. How many pages does he write per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
60.8 hours per mile
547.2 miles per hour
56 miles per hour
80.6 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.
people
units/measurements
types of money
speeds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
numerator
speed
amount of money
denominator
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
How are rates and unit rates similar?
They both only involve money.
They both compare two different quantities of information.
They are not similar at all.
They both only involve speed.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?