
Unit Rate/Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Used 19+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
What mathematical operation does unit rates involve?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mrs. Nuckels used 3 cups of flour to make 60 cookies. How many cups of flour did she use to make 90 cookies?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Introducció a l'estadística
Quiz
•
1st - 12th Grade
18 questions
H3 Assenstelsel en grafieken 1TH
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Final Exam BM 1Q SY24-25
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
Bootcamp Review #3 - RP.1-3
Quiz
•
6th Grade
16 questions
OpenUp 6th Math 6.2 Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Perimeter
Quiz
•
6th Grade
10 questions
ENGLISH
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
