Unit Rate/Proportions

Unit Rate/Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Area of a Circle_Week 1

Area of a Circle_Week 1

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th Grade

20 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

6.EE.8 Solve Variable Equations

6.EE.8 Solve Variable Equations

6th Grade

10 Qs

Intro to 7th Grade

Intro to 7th Grade

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

10 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

Go Math Grade 6 Chapter 05 (Operations With Decimals) 08

Go Math Grade 6 Chapter 05 (Operations With Decimals) 08

6th Grade

10 Qs

Unit Rate/Proportions

Unit Rate/Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+5

Standards-aligned

Used 19+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

What mathematical operation does unit rates involve?

addition
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles
30 miles
3 miles
25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles per hour
55 miles per hour
110 miles per hour
44 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mrs. Nuckels used 3 cups of flour to make 60 cookies.  How many cups of flour did she use to make 90 cookies?

6 c.
30 c.
4 1/2 c.
5 c.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?

540
48
480
54

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?