IGCSE Business Studies: Price (Lesson 1)

IGCSE Business Studies: Price (Lesson 1)

9th - 10th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pricing Unit Review

Pricing Unit Review

9th - 12th Grade

10 Qs

Marketing: 5-3 Product Pricing Considerations and Analysis

Marketing: 5-3 Product Pricing Considerations and Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Marketing and Its Functions

Marketing and Its Functions

10th - 12th Grade

10 Qs

Market Your Business

Market Your Business

9th - 12th Grade

10 Qs

G10 checkpoint 2 Revision

G10 checkpoint 2 Revision

10th Grade

10 Qs

IGCSE Marketing

IGCSE Marketing

9th - 10th Grade

10 Qs

Store Lesson 11 Pricing

Store Lesson 11 Pricing

9th - 12th Grade

10 Qs

N5 Marketing Revision

N5 Marketing Revision

8th - 10th Grade

7 Qs

IGCSE Business Studies: Price (Lesson 1)

IGCSE Business Studies: Price (Lesson 1)

Assessment

Quiz

Business

9th - 10th Grade

Medium

Created by

Helen Berghuis

Used 166+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Pricing decisions are only made for new products entering the market.

True

False

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a new product is of high quality, it is likely to have...

a high price

a low price

a price similar to that of competitors' products

no price - it will be given away in a BOGOF promotion

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT a reason for a business to adopt a new pricing strategy?

it is trying to enter a new market

it wants to make sure all its costs are covered

it wants to decrease its profits

it is trying to increase its market share

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the product is branded, it will likely be aimed at a particular market segment.

True

False

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shoe manufacturer produces 30,000 pairs of shoes at a total cost of $75,000. What is the cost of producing one pair of shoes?

$0.40

$4.00

$0.25

$2.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An ice cream manufacturer produces vanilla ice cream at a cost of $0.90 per litre. Assuming the manufacturer uses a markup of 200%, what is the the selling price per litre?

$18.00

$1.80

$270

$2.70

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT a limitation of cost-plus pricing?

Each product earns a profit for the business

The business could lose customers if the selling price is higher than competitors' prices

There is no incentive for the business to become more efficient

An overall profit will only be made if enough units are sold

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cost-plus pricing estimates how many of a product will be sold, calculates a total cost, then adds a mark-up to arrive at the selling price of the product.

True

False