Online Learning Review Lesson 2

Online Learning Review Lesson 2

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review in Quarter 3- Summative Test 4

Review in Quarter 3- Summative Test 4

1st - 7th Grade

15 Qs

INTEGRALES SIMPLES

INTEGRALES SIMPLES

6th Grade

10 Qs

đề kiểm tra hình lớp 6 (30/11)

đề kiểm tra hình lớp 6 (30/11)

6th Grade

15 Qs

Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6

Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6

6th Grade

12 Qs

Maths aptitude test 2 class VI

Maths aptitude test 2 class VI

6th Grade

10 Qs

Aflarea termenului necunoscut dintr-o proporție

Aflarea termenului necunoscut dintr-o proporție

6th Grade

10 Qs

Hình thang cân lớp 6

Hình thang cân lớp 6

1st - 6th Grade

12 Qs

CLASS SIXTH

CLASS SIXTH

6th Grade

11 Qs

Online Learning Review Lesson 2

Online Learning Review Lesson 2

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, HSF-LE.A.1B

+1

Standards-aligned

Created by

Ashton Marshall

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

How are you feeling this morning? Check all emoji's that apply

😁

😴

🤪

😡

😢

2.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

Tell me some good news:


I know you've probably done this in other classes, but it's Teacher Appreciation Day and I could use some positivity in my life!

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

A rate is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A unit rate is "the amount per ..."

0

3

1

2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?


Type your answer with a dollar sign ($).

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?


Write your answer with a dollar sign ($).

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?