Online Learning Review Lesson 2
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Ashton Marshall
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
How are you feeling this morning? Check all emoji's that apply
😁
😴
🤪
😡
😢
2.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • Ungraded
Tell me some good news:
I know you've probably done this in other classes, but it's Teacher Appreciation Day and I could use some positivity in my life!
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A unit rate is "the amount per ..."
0
3
1
2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Type your answer with a dollar sign ($).
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Write your answer with a dollar sign ($).
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Math 6 - Ratios Review
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Kerület, terület,felszín és térfogat
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Prior Knowledge Check
Quiz
•
6th Grade
9 questions
Problemas envolvendo operações com naturais - 6º - CEF 2
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Absolute Value and Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ecuații de gr 2
Quiz
•
1st - 10th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
12 questions
مسابقة الكانجارو
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
