Ratio and Proportions Review Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Gina MuranoCarter
Used 43+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Harriet paid $349.65 for fruit trees. If each of the trees cost the same, what is the cost for one tree?
$58.27
$49.95
$41.09
$49.90
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
It took 3.3 hours for Marianne to drive 178.2 miles. What was her average speed for the trip?
54 miles per hour
55 miles per hour
59.3 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sixteen ounces of trail mix costs $3.20. What is the unit price?
$0.02 per ounce
$0.20 per ounce
$0.16 per ounce
$0.40 per ounce
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jerome went on a hike. He climbed three-fourths of a mile in two thirds of an hour. What was his hiking speed in miles per hour?
of a mile per hour
miles per hour
of a mile per hour
miles per hour
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Willis drove 239.82 miles in 4.2 hours at a constant speed. How long would it take him to drive 445.38 miles at the same speed?
4.2 hours
7.8 hours
7.2 hours
57 hours
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You earn $40 shoveling off 5 sidewalks. You charge the same amount for each sidewalk. How much will you earn if you shovel 3 sidewalks?
$16
$20
$24
$36
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Temperatures were taken after every 10 minutes for 4 experiments. Which of these experiments have a proportional relationship?
Experiment 1
Experiment 2
Experiment 3
Experiment 4
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Proportional Relationships and Slope

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Rates and Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade