Ratio and Proportions Review Quiz

Ratio and Proportions Review Quiz

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, & Proportions Review (E)

Ratios, Rates, & Proportions Review (E)

7th Grade

22 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

6th 5 End of Topic Practice Test

6th 5 End of Topic Practice Test

6th Grade

20 Qs

Linear relationships, rate and slope Quizizz 20Q

Linear relationships, rate and slope Quizizz 20Q

8th Grade

20 Qs

Fractional Unit Rates

Fractional Unit Rates

7th Grade

21 Qs

COP Test- review before retest

COP Test- review before retest

7th Grade

20 Qs

Rate of Change Practice

Rate of Change Practice

8th - 9th Grade

22 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportional Tables-Honors

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportional Tables-Honors

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio and Proportions Review Quiz

Ratio and Proportions Review Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 7.RP.A.2D, 7.RP.A.2A

+9

Standards-aligned

Created by

Gina MuranoCarter

Used 43+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Harriet paid $349.65 for fruit trees. If each of the trees cost the same, what is the cost for one tree?

$58.27

$49.95

$41.09

$49.90

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It took 3.3 hours for Marianne to drive 178.2 miles. What was her average speed for the trip?

54 miles per hour

55 miles per hour

59.3 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sixteen ounces of trail mix costs $3.20. What is the unit price?

$0.02 per ounce

$0.20 per ounce

$0.16 per ounce

$0.40 per ounce

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jerome went on a hike. He climbed three-fourths of a mile in two thirds of an hour. What was his hiking speed in miles per hour?

18\frac{1}{8} of a mile per hour

1181\frac{1}{8} miles per hour

89\frac{8}{9} of a mile per hour

15121\frac{5}{12} miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Willis drove 239.82 miles in 4.2 hours at a constant speed. How long would it take him to drive 445.38 miles at the same speed?

4.2 hours

7.8 hours

7.2 hours

57 hours

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You earn $40 shoveling off 5 sidewalks. You charge the same amount for each sidewalk. How much will you earn if you shovel 3 sidewalks?

$16

$20

$24

$36

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Temperatures were taken after every 10 minutes for 4 experiments. Which of these experiments have a proportional relationship?

Experiment 1

Experiment 2

Experiment 3

Experiment 4

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?