Process and Capacity - Operations Management

Quiz
•
Business
•
University
•
Hard

Jiten Shrestha
Used 28+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following phrases best describes product focus?
low volume, high variety
finished goods are usually made to order
processes are designed to perform a wide variety of activities
high fixed costs, low variable costs
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Process X has fixed costs of $10,000 and variable costs of $2.40 per unit. Process Y has fixed costs of $9,000 and variable costs of $2.25 per unit. Which of the following statements is true?
The crossover point is approximately 6667 units
It is impossible for one process to have both of its costs lower than those of another process
Process Y is cheaper than process X at all volumes; there is no crossover point
Process X should be selected for very large production volumes
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following costs would be incurred even if no units were produced?
raw material costs
direct labor costs
transportation costs
building rental costs
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A clothing production line has three processes, Cutting, stitching and ironing, and each department takes 5, 12, and 8 minutes respectively to process each unit. To increase capacity, the manager decides to add an additional workstation for stitching. The capacity will be increased by approximately?
100%
75%
50%
25%
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A product sells for $5, and has unit variable costs of $3. This product accounts for $20,000 in annual sales, out of the firm's total of $60,000. The weighted contribution of this product is approximately?
0.133
0.200
0.400
0.667
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which of the following points are crossover points?
Only B
A and C
Only A
A, B and C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fabricators, Inc. wants to increase capacity by adding a new machine. The fixed costs for the machine is $90,000, and its variable cost is $15 per unit. The revenue is $21 per unit. The break-even point for machine A is
$ 90,000
90,000 Units
$15,000
15,000 Units
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Cost Volume Profit Analysis

Quiz
•
University
10 questions
ACCT 2170: Chapters 5 & 6

Quiz
•
University
10 questions
Break-Even Analysis

Quiz
•
University
14 questions
Managerial Accounting - Exam 3

Quiz
•
University
13 questions
REVISION QUESTIONS: FEM 2204

Quiz
•
University
11 questions
Break-even and contribution

Quiz
•
11th Grade - University
10 questions
Exam 2 Review

Quiz
•
University
13 questions
cost accounting

Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade