Break-even and contribution

Break-even and contribution

11th Grade - University

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

International Business Quiz Ch3

International Business Quiz Ch3

4th Grade - University

10 Qs

Capital Budgeting and Capital Ratioining Quiz

Capital Budgeting and Capital Ratioining Quiz

University

10 Qs

HR club quiz

HR club quiz

University

15 Qs

Mid Test Budgeting 2024

Mid Test Budgeting 2024

University

15 Qs

E-COMMERCE LONG QUIZ - P2

E-COMMERCE LONG QUIZ - P2

University

15 Qs

Business Valuation Approaches

Business Valuation Approaches

University

10 Qs

Incoterms

Incoterms

University

11 Qs

Accounting Concepts

Accounting Concepts

11th Grade

9 Qs

Break-even and contribution

Break-even and contribution

Assessment

Quiz

Business

11th Grade - University

Practice Problem

Medium

Created by

Alison Eyer

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Fixed costs do not change in total when there is a small change in sales.

True

False

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An example of a fixed expense would be...

Raw materials

Rent

Sales commission on each sale

Packaging

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Property taxes and marketing are often fixed costs.

True

False

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An example of a variable expense is an office manager's monthly salary.

True

False

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What definition is this?

The money left on the sale of one unit, after all variable expenses have been subtracted from the related revenue.

Break-even

Total contribution

Contribution per unit

Margin of safety

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Break-even point is the point where revenues equal the total fixed costs.

True

False

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A business is selling their product for $10. Their variable cost are $4 per unit and fixed costs are $1500. They sell 1,000 per month. What is the contribution per unit?

$6

$4

$500

1000 items

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?